HODINKY MONACO CALIBRE 11

6. 2. 2016

TAG Heuer Monaco 1969 reedícia Späť ku koreňom.

Hodinky Monaco Calibre 11

Hodinky Heuer Monaco predstavené súčasne v Ženeve a New Yorku 3. marca 1969, boli prvé štvorcové vodevzdorné automatické hodinky v histórii švajčiarskeho hodinárstva. Model bol pomenovaný Jackom Heuerom po Veľkej cene Monaka (ktorej je TAG Heuer dodnes partnerom), a úplne vybočuje od estetických zvyklostí tradičného hodinárstva, s ich veľkým štvorcovým puzdrom, s ciferníkom v modrej metalíze, jasnočervenou minútovou ručičkou, zakriveným zafírovým sklom, najviac pozoruhodná je ich korunka, ktorá je umiestnená na ľavej strane, čo v čase vzniku znamenalo, že hodinky netreba natáčať.

Rovnako inovatívne bolo vodeodolné prevedenie – implementované po prvý krát na štvorcových hodinkách. Avšak, revolučné prvky spočívajú v samotnom vnútri hodiniek: slávne Chronomatic Calibre 11 boli prvé automatické hodinky v histórii hodinárstva.

Na pretekoch debutovali v roku 1970 na zápästí švajčiarskeho vodiča Jo Sifferta (stal sa prvým pretekárom, ktorý bol sponzorovaný značkou Heuer), nasledujúci rok sa zablysli na filmovom výslní so Steveom McQueenom, ktorý trval na tom, že ich bude nosiť počas natáčania Le Mans v roku 1971.
Okamžite rozpoznateľné a často imitované "McQueen Monaco" (1133B model) sú odvtedy vysoko vyhľadávaným kúskom na dražbách a v okruhu zberateľov.

2015: Hodinky Monaco Calibre 11 sú priamym potomkom originálu z roku 1969 

Veľkosť 39mm, korunka na ľavej strane, legendárny modrý ciferník s dvoma bielymi číselníkmi, dátum na 6. hodine, horizontálne indexy brúsené diamantmi, gravírované retro Heuer logo, automatický chronograf ráže 11 s dátumom a vodeodolnosť do 100 metrov - to všetko sú vlastnosti modelu Monaco.

Všimnite si trojdielne oceľový puzdro (od roku 1998), ktoré je o trochu hranatejšie v ich verzii 2015, uzavreté 4 skrutkami; dve tlačidlá na 2. a 4. hodine sú obdĺžnikové, výstupky trochu väčšie, remienok z perforovanej teľacej kože, zafírové sklo (od roku 2009) a otvorený zadný kryt, ktorý odhaľuje mechanizmus strojčeka, sú všetko novinky aktualizovanej verzie. Hodinky sú impozantným obnovením, ktorý rešpektuje ikonické dedičstvo výroby La Chaux-de-Fonds. Skutoční znalci isto nebudú sklamaní.