VEĽKOLEPÁ KLASIKA HODINÁRSKEJ VÝROBY CARTIER

7. 1. 2015

Prvé zmienky o náramkových hodinkách, ktoré môžeme nájsť v archívoch Cartier, sú už z roku 1888. V tom čase boli populárne vreckové hodinky, ale Louis Cartier videl budúcnosť v náramkových hodinkách. Je to začiatok dlhého milostného príbehu a odrazový mostík pre vytvorenie mnohých ďalších modelov: Tonneau watch, Tortue watch, Tank watch, Baignoire watch, Panthère watch, Pasha watch… Mená, ktoré hovoria o istom tvare, skrutkovacej korunke, ručičkách, ciferníku... a všetky dodržiavajú čas Cartier.

Veľkolepá klasika hodinárskej výroby Cartier

Podobné a predsa rozdielne, sú rozpoznateľné na prvý pohľad, vyjadrujú jednoduchú ale štýlovú estetiku, geometrickú ale jemnú, vždy elegantnú, nikdy prezdobenú. Dokonalá rovnováha, ktorá z nich robí buď hodinky pánske alebo dámske, neformálne alebo sofistikované, záleží na tom kedy alebo ako sú nosené. Ich rastúci úspech ukazuje, že čas je na ich strane. Cartier získal renomé v roku 1938, keď predstavil princezne Elizabeth jedny z najmenších náramkových hodiniek na svete.

Tank watch

So svojimi pántmi zabudovanými v puzdre sú oboje – štvorec aj obdĺžnik - dotyk dizajnérskeho génia. Spojovacie časti remienka sú ukryté pod slávnymi ostrými hranami plochých vertikálnych postranníc.

Legenda hovorí, že Louis Cartier navrhol hodinky v roku in 1917, vychádzajúc z horizontálneho profilu vojenských tankov Renault. Boli vytvorené počas 1.svetovej vojny a prvý prototyp Tank hodiniek bol predstavený generálovi Johnovi Pershingovi, veliteľovi Amerických expedičných síl v Európe.

Sila dizajnu TANK spôsobila prevrat vo vtedajšej móde plnej vĺn a kudrliniek, raziac cestu novej formálnej prísnosti. Hodinky sa okamžite stali populárnymi a predpovedali trend, ktorý využíva čisté línie a štýlovú eleganciu.

Prijaté najslávnejšími ľuďmi, od indických princov po filmové hviezdy, sú nadčasové, moderné a súčasné, večný obľúbenec v ktorejkoľvek dobe. Zoznam slávnych mien, ktoré držia mýtus živý, je nekonečný: od Catherine Deneuve po Eltona Johna a princeznú Dianu...

Santos watch

Voľnosť pohybu a rýchlejšie životné tempo, svet zrýchľoval a ten hodinársky s ním.

V roku 1904 Louis Cartier urobil zásadný objav vo svete výroby hodiniek vytvorením jedných z prvých náramkových hodiniek vôbec. Urobil ich pre pilota menom Santos-Dumont, ktorý chcel zistiť čas bez toho, aby musel stratiť z dohľadu kontrolky svojho lietadla. Z pôvodných vreckových hodiniek bolo ponechané len to potrebné. Hodinky sa stali doplnkom, ktorý bol vystavený na zápästí a viditeľný pre všetkých, šperkom, ktorý bol výsledkom dôkladného bádania. Geometrický tvar, zaoblené rohy, harmonicky tvarované spoje smerujúce k remienku... Santos hodinky predstavujú skorý prejav štýlu Art Deco.

Na trh boli uvedené s veľkým úspechom v roku 1911. Nový prielom hodinky Santos priniesli v roku 1978, keď bol Cartier dosť odvážny na to, aby ich doplnil zlatým a oceľovým náramkom, materiálmi, ktoré predtým nikdy neboli prepojené. Výsledkom boli sofistikované vycibrené hodinky v harmonickom kontraste. Bola to smelá kombinácia, ktorá zažila neuveriteľný úspech. So svojimi viditeľnými skrutkami, vystupujúcou fazetou a členitým náramkom, Santos hodinky sú naozaj maskulínne dielo, úplne v duchu doby, keď značka bola vystavovaná na obdiv ako symbol postavenia.

Ballon Bleu de Cartier watch

Narodené v roku 2007, Ballon Bleu de Cartier hodinky sú guľaté navrchu a guľaté zospodu. S jemnými krivkami pripomínajúcimi okruhliaky, a s puzdrom, ktoré je zaguľatené z oboch strán, sa štýl pohybuje niekde medzi klasickým a futuristickým.

Sklo zväčšuje rímske číslice na elegantnom gilošovanom (guilloche) ciferníku, puzdro hodiniek a spona na náramku sú zo zlata, náramok z hnedej kože aligátora.

Tank Française watch

Ikonické hodinky Tank Française majú ukazovatele hodín na ciferníku vyznačené diamantmi. Jedenásť vzácnych kameňov podčiarkuje dokonalý štvorec týchto hodiniek a ženský dotyk šperku.

Na trh prišli s veľkým úspechom v roku 1996, minimalistický dizajn verný štvorcu pôvodnej kolekcie Tank. Tvar a štýl zdôrazňuje modernosť odvážnych detailov ako je oceľový náramok striedajúci články z leštenej a brúsenej ocele.

Takmer o 20 rokov neskôr, Tank Française prináša nové modely kolekcie s brilantne brúsenými diamantmi, vysoko elegantné a triezvo jednoduché zároveň.