ZENITH DEFY LAB

1. 11. 2017

Predstavujeme vám najpresnejšie mechanické hodinky na svete.

ZENITH DEFY LAB

Zenith píše svoju vlastnú budúcnosť a aj budúcnosť švajčiarskeho hodinárstva.

Nový oscilátor predstavuje veľkú inováciu v hodinárskom priemysle od objavenia princípu zotrvačníka a vlásku Christiaanom Huygensom z roku 1675.

Nové hodinky Defy Lab disponujú výnimočným výkonom, čo z nich robí majstra mechanickej precíznosti a posúva hranice do úplne inej dimenzie.

Le Locle (Švajčiarsko), Štvrtok | 14. septembra 2017 - Zenith prepisuje budúcnosť a píše novú kapitolu v histórii švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu. Švajčiarsky výrobca vyrába mechanické hodinky už 152 rokov a v súčasnosti je schopný vyprodukovať až 40 rozdielnych sérií hodiniek (vybavenými rôznymi tvarmi a prvkami), čím reflektuje svoju mimoriadnu odbornú znalosť.

Znalcom vôbec netreba pripomínať prvý automatický chronograf z roku 1969, ktorý sa po prvýkrát objavil vo švajčiarskom hodinárskom priemysle. Disponoval funkciou, ktorú predtým nikto nikdy nevidel a ani o nej netušil. Nikomu sa do tej doby nepodarilo zachytiť desatinu sekundy - jednotku času, ktorá vychádzala z 5 Hz-ovej oscilačnej frekvencie. V hodinárskom priemysle to bol prelomový bod - niečo ako objavenie kníhtlače v histórii. O modeloch El Primero často hovoria ako o legendách švajčiarskeho hodinárstva, ktoré jednoznačne odzrkadľujú túžbu spoločnosti Zenith po inovácii a snahu o presnosť.

Zenith obnovuje svoje vzťahy s inováciou a na základe dôkladného výskumu prezentuje model Defy Lab s novým oscilátorom – vynález konkurujúci operačnému princípu mechanických hodiniek zo 17. storočia, ktorý objavil Christiaan Huygens.

Defy Lab s novým oscilátorom bol predstavený na tlačovej konferencii v hlavnom sídle spoločnosti Zenith vo švajčiarskom Le Locle. Na udalosti bol prítomný prezident Watch Division Jean-Claude Biver, spolu s výkonným riaditeľom spoločnosti Zenith Julienom Tornarom a Guyom Sémonom, výkonným riaditeľom spoločnosti LVMH Watch Divison. Tieto inovatívne hodinky boli vyvinuté spojením síl a zručností jednotlivých značiek. Tie vytvárajú skupinu Watch Division - snahu, ktorú vymyslel a mal pod dohľadom Guy Sémon.

Pár kľúčových bodov:

 • Model Defy Lab predstavuje prvé a jediné mechanické hodinky, v ktorých sa spája evolúcia a zdokonalenie princípu zotrvačníka, ktorý bol predstavený ešte v januári roku 1675.
 • Od roku 1675, keď Christiaan Huygens prezentoval svoj princíp zotrvačníka a vlásku vo forme hodín na Francúzskej akadémii vied, zostáva naďalej nespochybniteľný. Od tej doby sa už jeho princíp samozrejme zlepšil a bol nepochybne optimalizovaný do najväčšej možnej miery, no napriek tomu sa jeho nápad nikdy nespochybnil. Práve naopak. Vždy bol považovaný za pokrokový a nadčasový.
 •  Nový oscilátor, ktorý vytvára jeden monolitický celok, je vyrobený z monokryštalického kremíka (s detailmi jemnejšími ako ľudský vlas) a nahrádza pružný zotrvačník. Namiesto obyčajného regulačného orgánu tvoreného asi tridsiatimi súčiastkami, ktorý vyžaduje montáž, prispôsobenie, časovanie, testovanie a mazanie, sa ako náhrada používa jediný prvok s hrúbkou 0,5 mm (v porovnaní s bežnou hrúbkou 5 mm).
 • Tento úchvatný stroj tiká neuveriteľnou frekvenciou 15-tich Hertzov s amplitúdou +/- 6 stupňov. Ďalej je vybavený až 60-hodinovou rezervou, čo je približne o 10 % viac ako v prípade hodiniek El Primero aj napriek 3-krát vyššej frekvencii.
 • Táto frekvencia dodáva hodinkám neuveriteľnú, až 10-násobnú presnosť. Ich priemerná denná miera sa pohybuje okolo 0,3 sekundy. (Na porovnanie - jedno z kritérií COSC certifikátu pre chronografy je založené na priemernej dennej miere presnosti počas desiatich dní: stupnica sa pohybuje od -4 sekúnd do +6 sekúnd, čiže až 10-sekundový rozdiel za deň).
 • Navyše svoju presnosť si zachová aj po 24 hodinách prevádzky (väčšina mechanických hodiniek už po takomto čase stráca svoju výdrž a presnosť). Tento nový oscilátor si udržuje rovnaký stupeň presnosti počas 95 % doby svojej výkonovej rezervy.
 • Zabudnite na olej: už nie je žiadny kontakt, čím sa eliminuje ďalšie trenie a opotrebovanie, čo znamená, že nie je potrebný olej na mazanie.
 • Odolnosť voči teplotným výkyvom, gravitácii a magnetickým poliam znižuje hlavné nedostatky súčasných prvkov zotrvačníka a pružiny, ktoré sú vystavené deformácii alebo roztiahnutiu, čo môže viesť k zníženej presnosti.
 • Modely Defy Lab sa pýšia až 3 certifikátmi - patrí sem chronometer certifikát, ktorý je špecifický znakom hlavy vretenice a je udelený astronomickým observatóriom Besançon v mene Medzinárodného úradu váhy a miery. Pokiaľ ide o tepelné správanie, rozšírilo sa spektrum štandardu ISO-3159: certifikované sú variácie okolo 0,3 sekundy za deň a odchýlka za stupeň Celzia, čo je dvakrát lepšie ako odporúčaná hodnota. V neposlednom rade sú hodinky v súlade aj s magnetickým kritériom ISO-764 a prekonávajú toto meradlo 18-krát, čo znamená, že hodinky vydržia 88 000 A/m alebo 1 100 Gaussov.
 • Tento mechanizmus prináša úplne nové pohľady a otvára nové dimenzie. Reprezentuje vylepšený model Heygensovho princípu s ďalším mechanickým systémom
 • Prvých desať hodiniek ZENITH Defy Lab (desať odlišných verzií, každý jeden kus sa líši) sa predáva vo výnimočnom darčekovom balení pre zberateľov. Avšak máme pre vás zlú správu. Sú už dopredu rezervované a čakajú na svojich majiteľov.

Vonkajší vzhľad hodiniek Defy Lab:

 • Prvé hodinky so 44 mm puzdrom vyrobeného z poréznej hliníkovej zliatiny Aeronith, čo predstavuje najľahší hliníkový kompozitný materiál na svete.
 • Tento nový materiál reprezentujúci extrémne tvrdú kovovú penu bol vyrobený pomocou špičkovej technológie a pýši sa hustotou len 1,6 kg/dm3, čo je až 2,7-krát ľahšie ako titán, 1,7-krát ľahšie ako hliník a 10 % ľahšie ako uhlíkové vlákno.